
De warme jas van bijen en medezeggenschap: Robert Jan van Dam
Door Ellen van Dilst
Robert Jan van Dam en medezeggenschap: ze horen bij elkaar. Begonnen als OR-lid, kreeg Robert Jan na een aantal jaren de mogelijkheid om als ambtelijk secretaris medezeggenschap aan het werk te gaan. En toen viel alles samen. De combinatie van structuur en afwisseling, begeleiden van een groep, observeren en analyseren, het paste als een warme jas.
Tijdens de Corona-lockdown kwam er een tweede jas in zijn leven. Robert Jan was aan het rondsnuffelen op YouTube – want ja, wat kon je anders doen in die tijd – en stuitte op iets fascinerend: bijen. Dat liet hem niet meer los en hij dook erin. Tot op de dag van vandaag is hij erdoor gefascineerd en noemt hij zich met trots imker. Hij houdt op twee plekken bijen, waar hij zeker een keer per week langsgaat. Die plekken zijn niet thuis, want bijen houden op het postzegeltje dat ‘achtertuin’ heet, vond zijn vrouw geen goed idee.
Wat Robert Jan interesseert, zijn de vele verschillende facetten van het imkerschap. Het houden van bijen, kweken van nieuwe volken, zorgen voor een goede omgeving en bestuiving, het balanceren en begeleiden van al die aspecten die van invloed zijn op een goed resultaat. Robert Jan houdt van het effect dat de bijen op hemzelf hebben. “Je moet volledig in het hier en nu zijn. Hoe rustiger je bent, des te gemakkelijker is het werken. Bijen reageren op stress”. Rustig bewegen, observeren en je bewust zijn van het effect van jouw handelen, de parallellen met het werk als ambtelijk secretaris liggen voor het oprapen.
Daarnaast heeft Robert Jan aandacht voor de bredere context. Hij denkt na over het effect van bijen op de biodiversiteit. “Tachtig procent van wat er op je bord ligt, daar zijn insecten aan te pas gekomen. De balans moet perfect zijn. Maar wat is het effect als die balans wordt verstoord?” Die balans wordt al jaren verstoord door bijvoorbeeld pesticiden die in de landbouw worden gebruikt. Een meer recente bedreiging voor bijen is de Aziatische hoornaar die vanuit Frankrijk oprukt naar Nederland. Deze hoornaar is een agressieve jager die is meegekomen met lading goederen uit China.
Robert Jan is aangesloten bij de lokale bijenhouders-vereniging en gezamenlijk zoeken ze naar oplossingen voor dit probleem. Zijn ervaring om in projecten te werken komt hem daarbij prima van pas.
Het past als een jas.

